Odkrycie nowego pulsara milisekundowego w gromadzie kulistej Terzan 6 - nowe spojrzenie na te niezwykłe obiekty kosmiczne
Image

Astronomowie z Uniwersytetu w Nanjing (Chiny) dokonali ekscytującego odkrycia - zidentyfikowali nowy pulsar milisekundowy w odległej gromadzie kulistej Terzan 6. Odkrycie to rzuca nowe światło na zrozumienie tych niezwykłych obiektów kosmicznych.
Pulsary milisekundowe to gwiazdy neutronowe, które obracają się z zawrotną prędkością, emitując silne promieniowanie elektromagnetyczne. Naukowcy uważają, że te szybko obracające się pulsary powstają w układach podwójnych, gdzie masywna gwiazda zamienia się w gwiazdę neutronową i przyspiesza swój obrót poprzez akrecję materii z towarzysza.
Gromada kulista Terzan 6, położona 21 800 lat świetlnych od Ziemi, do tej pory nie posiadała żadnych znanych pulsarów. Jednak nowe odkrycie wypełnia tę lukę, dostarczając cennych informacji na temat tych niezwykłych obiektów.
Zespół astronomów wykorzystał Teleskop Green Bank (GBT) do obserwacji Terzana 6 w paśmie C (4-8 GHz). Gromada ta była szczególnie interesująca dla naukowców ze względu na dużą gęstość zderzeń gwiazd, co zwiększa prawdopodobieństwo występowania pulsarów.
W rezultacie odkryto pulsar o okresie zaledwie 5,33 milisekundy, oznaczony jako PSR J1751-3116A. Jego miara dyspersji, która odzwierciedla liczbę elektronów na całej drodze do pulsara, wynosi 383,08 parseka na centymetr sześcienny, potwierdzając jego związek z gromadą kulistą Terzan 6.
Obserwacje wykazały również, że gęstość strumienia pulsara w częstotliwości 6,0 GHz to około 3 mikrojany. Szacuje się, że przy niższej częstotliwości 1,44 GHz gęstość strumienia może wynosić nawet 23 mikrojangi, biorąc pod uwagę współczynnik widmowy wynoszący -1,4.
Naukowcy proponują, że PSR J1751–3116A to izolowany pulsar milisekundowy, który powstał w wyniku dynamicznych interakcji w zapadającym się jądrze gromady. Jest to zgodne z charakterystyką Terzana 6, znanego jako gromada gwiazd o dużej gęstości.
Odkrycie to otwiera nowe możliwości dalszych badań. Autorzy sugerują, że dalsze obserwacje, w tym z wykorzystaniem teleskopów GBT i MeerKAT, mogą doprowadzić do odkrycia kolejnych pulsarów w Terzanie 6, pogłębiając naszą wiedzę na temat tych fascynujących obiektów kosmicznych.
- Dodaj komentarz
- 263 odsłon