Przełomowe odkrycie w najwcześniejszym Wszechświecie - te gwiazdy nie powinny istnieć!

Image

Źródło: JWST

Astronomowie z Europejskiej Agencji Kosmicznej dokonali niezwykłego odkrycia przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Odkryli oni galaktykę GS-NDG-9422, która wyróżnia się bezprecedensową sygnaturą świetlną, sugerującą, że znajdowała się ona w wyjątkowym okresie swojej ewolucji.

 

 

Galaktyka ta powstała zaledwie około miliarda lat po Wielkim Wybuchu, co czyni ją jednym z najwcześniejszych obiektów zaobserwowanych w historii Wszechświata. Naukowcy byli zaskoczeni, gdy przyjrzeli się bliżej jej właściwościom.

 

Okazało się, że GS-NDG-9422 zawierała gwiazdy o niezwykle wysokiej temperaturze, sięgającej nawet 80 000 stopni Celsjusza. To znacznie więcej niż temperatura typowych gorących, masywnych gwiazd obserwowanych współcześnie, które oscylują w granicach 40 000-50 000 stopni Celsjusza.

 

Według badaczy, ta wyjątkowa cecha wskazuje, że wczesny Wszechświat znajdował się w zupełnie innym środowisku niż ten, który obserwujemy dzisiaj. Prawdopodobnie galaktyka ta przechodziła przez krótką, ale intensywną fazę powstawania gwiazd, w wyniku której wyprodukowała ogromną liczbę masywnych, gorących obiektów.

 

Odkrycie to może okazać się kluczowe dla zrozumienia ewolucji galaktyk we wczesnym Wszechświecie. Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania tej niezwykłej galaktyki pozwolą im lepiej poznać procesy, które doprowadziły do ukształtowania się obecnego Kosmosu.

 

0
Brak ocen