Teleskop Hubble'a ujawnia najjaśniejszy kwazar we Wszechświecie
Image
Przełomowe odkrycie astronomów: Teleskop Hubble'a po raz pierwszy dostarczył szczegółowych informacji na temat jednego z najjaśniejszych obiektów we Wszechświecie - kwazara 3C 273. Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics, rzucają nowe światło na te fascynujące kosmiczne fenomeny.
Kwazary to aktywne jądra galaktyczne, których jasność przewyższa łączną jasność wszystkich gwiazd w macierzystej galaktyce. Ich niezwykła świetlistość jest efektem pochłaniania materii przez supermasywne czarne dziury znajdujące się w ich centrum. Pierwszy odkryty kwazar, 3C 273, położony jest 2,5 miliarda lat świetlnych od Ziemi i został zidentyfikowany już w 1963 roku przez astronoma Maartena Schmidta.
Dzięki Teleskopowi Hubble'a naukowcy mogli po raz pierwszy przyjrzeć się tej kosmicznej osobliwości z niespotykaną dotąd szczegółowością. Udało im się ustalić, że promieniowanie uciekające z centrum kwazara (tzw. dżet) rozciąga się na ponad 300 tysięcy lat świetlnych. Analiza wykazała również, że cząstki w strumieniu przyspieszają w miarę oddalania się od czarnej dziury.
"Hubble pozwolił nam zobaczyć szczegóły, które wcześniej były nieobserwowalne" - podkreślił Bing Ren, główny badacz w Obserwatorium na Lazurowym Wybrzeżu. Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania z wykorzystaniem Teleskopu Jamesa Webba, skupiające się na podczerwonym widmie kwazara, dostarczą nowych, kluczowych informacji na temat tych fascynujących obiektów.
Kwazary, występujące w liczbie co najmniej miliona na niebie, pozostają przedmiotem intensywnych badań astronomicznych. Ich obserwacja ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia ewolucji galaktyk i czarnych dziur. Najnowsze odkrycia Teleskopu Hubble'a to ważny krok w zgłębianiu tajemnic tych kosmicznych fenomenów.
- Dodaj komentarz
- 622 odsłon