Wielka Czerwona Plama na Jowiszu zanika w szybkim tempie
Image

Ludzkość nie jest w stanie stwierdzić jak długo na powierzchni największej planety w Układzie Słonecznym, Jowisza, znajduje się gigantyczny antycyklon, który znany jest pod nazwą Wielkiej Czerwonej Plamy. Ostatnie ustalenia wskazują na to, że zmniejsza się ona w szybkim tempie.
Jako pierwszy plamę dostrzegł brytyjski fizyk Robert Hooke i było to dopiero w 1664 roku. Można więc założyć, że ten antycyklon wiejący w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara jest tam przynajmniej od 350 lat, a być może znacznie dłużej.
Pierwsze solidne badanie tej struktury wykonano dopiero przy okazji podróży sondy kosmicznej Voyager w 1979 roku, która zbliżyła się na odległość 280 tysięcy kilometrów od tej burzy. Wtedy jej wielkość oszacowano na 23 tysiące kilometrów.
[ibimage==15000==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]
Źródło: NASA/HST
Warto zaznaczyć, że obserwacje dokonywane w XIX wieku wskazują na to, że Wielka Czerwona Plama miała wtedy około 40 tysięcy kilometrów zatem w ciągu niespełna stu lat zmalała o mniej więcej 40 %. Ostatni pomiar dokonany za pomocą kosmicznego teleskopu Hubble'a wskazuje na to, że plama ma już tylko 16,5 tysiąca kilometrów. To zdecydowanie najmniejsza zmierzona średnica w historii 350 lat obserwacji tej struktury.
Nie wiadomo jak długo będzie jeszcze istniała ta długowieczna burza. Jedyne co możemy robić to wymiarować jej zachowanie, bo może dzięki temu dowiemy się o niej coś więcej. Dotychczas ustalono na przykład, że wiatr wiejący w tym antycyklonie ma prędkości rzędu kilkuset kilometrów na godzinę. Wiemy też, że pełny obrót tej formacji trwa około 6 ziemskich dni. Nie wiemy dlaczego plama jest tak długowieczna ani co powoduje jej zanikanie.
- Dodaj komentarz
- 8791 odsłon
Ciekawe 350 lat wygląda na to
Ciekawe 350 lat wygląda na to że jest tam jakaś cywilizacja która paląc węglem zmienia klimat jowisza wuysłać tam gora niech zrobi porządek a nam da spokój
ale Ty bredzisz Kolo
ale Ty bredzisz Kolo haaa../Nick do Cb pasuje "inny" :P
Dokładnie, to na pewno wina
Dokładnie, to na pewno wina globalnego szwidlu, eh eh eh znaczy - ocieplenia.