Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ujawnia zdjęcie najodleglejszej i najjaśniejszej gwiazdy

Kategorie: 

Źródło: NASA

W ciągu pierwszego miliarda lat istnienia wszechświata pojawiła się gwiazda, która stała się najdalszą i najjaśniejszą, jaką kiedykolwiek odkryto na Ziemi. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przesłał naszym astronomom oszałamiające zdjęcie tej gwiazdy, która została nazwana Earendel. Znajduje się w galaktyce Łuk Wschodu Słońca i dwukrotnie przewyższa nasze Słońce pod względem temperatury i milion razy jasności. 

 

To wyjątkowe zdjęcie uzyskano dzięki zastosowaniu instrumentu NIRCam – kamery działającej w bliskiej podczerwieni. Analiza danych wykazała, że ​​Earendel jest masywną gwiazdą typu B. Skończyło się na bardzo wczesnym wszechświecie, pojawiając się w ciągu pierwszego miliarda lat po Wielkim Wybuchu.

 

Jednym z kluczowych czynników, które umożliwiły sfotografowanie Earendela, jest efekt soczewkowania grawitacyjnego. Masywna gromada galaktyk WHL0137-08, zlokalizowana pomiędzy Ziemią a Earendel, działała jak gigantyczne szkło powiększające. Gromada ta zniekształca przestrzeń, tworząc efekt powiększenia i umożliwiając astronomom uchwycenie szczegółowych zdjęć najodleglejszej gwiazdy.

 

Ponadto zdjęcia skłoniły astronomów do spekulacji, że Earendel może mieć towarzyszy. Obserwacje wskazują, że jeden z tych sąsiadów może być chłodniejszą gwiazdą. Odkrycie to otwiera nowe możliwości badania powstawania gwiazd i ewolucji wczesnego Wszechświata.

 

Warto zauważyć, że Earendel znacząco pobił dotychczasowy rekord wieku gwiazd ustanowiony przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Poprzedni rekordzista powstał około cztery miliardy lat po Wielkim Wybuchu. Jednak niedawno inny zespół badawczy, również korzystając z danych z Teleskopu Webba, zidentyfikował gwiazdę, która powstała trzy miliardy lat po Wielkim Wybuchu.

 

Odkrycie to podkreśla znaczenie astronomii kosmicznej i możliwości, jakie daje Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Pozwala astronomom badać najodleglejsze zakątki wszechświata i poszerzać naszą wiedzę na temat jego pochodzenia i rozwoju.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz