Misja NASA Dragonfly Titan wchodzi w końcową fazę projektowania, start zaplanowano na 2028 rok

Kategorie: 

Źródło: NASA

Po pomyślnym przejściu wstępnej oceny projektu na początku tego roku misja NASA Dragonfly wchodzi w końcową fazę projektowania i produkcji. Misja, której celem jest zbadanie księżyca Saturna, Tytana, za pomocą lądownika obrotowego, otrzymała zgodę na kontynuację prac projektowych i produkcyjnych w roku finansowym 2024.

 

Ambitnym celem Dragonfly jest scharakteryzowanie warunków życia środowiska Tytana i zbadanie rozwoju chemii prebiotycznej na Księżycu. Będzie także szukać wskazówek chemicznych potwierdzających, czy na Tytanie istniało kiedyś życie na bazie wody czy węglowodorów.

 

Podczas opracowywania misji zespół Dragonfly napotkał liczne wyzwania techniczne i programowe. Udało im się jednak pokonać te przeszkody i są teraz o krok bliżej potwierdzenia misji.

 

„Jestem dumna z tego zespołu i jego zdolności do wspierania wszystkich aspektów misji na drodze do potwierdzenia” – powiedziała Nicola Fox, zastępca administratora w Dyrekcji Misji Naukowych NASA.

 

Tym, co odróżnia Dragonfly od poprzednich misji, jest innowacyjne wykorzystanie lądownika wirnikowego. Umożliwi to statkowi kosmicznemu podróżowanie między różnymi miejscami na Tytanie i pobieranie próbek w różnych lokalizacjach.

 

Tytan, największy księżyc Saturna, cieszy się dużym zainteresowaniem naukowców ze względu na swoje podobieństwo do wczesnej Ziemi. Ma gęstą atmosferę, jeziora ciekłego metanu i etanu, a nawet warunki pogodowe. Badając Tytana, naukowcy mają nadzieję uzyskać wgląd w procesy, które doprowadziły do ​​rozwoju życia na Ziemi.

 

Zmieniona data gotowości do uruchomienia Dragonfly zaplanowano na lipiec 2028 r., w oczekiwaniu na formalną ocenę dokonaną przez Radę Zarządzającą Programem agencji w połowie 2024 r. Całkowity koszt misji i jej harmonogram zostaną potwierdzone po opublikowaniu wniosku Prezydenta dotyczącego budżetu na rok 2025.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz