Teleskop TESS znajduje gorącą super-Ziemię z gigantycznym żelaznym jądrem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Teleskop kosmiczny TESS odkrył nowego przedstawiciela egzoplanet o ultrakrótkim okresie orbitalnym. Był to gorący super-Ziemski Wilk 327b, którego żelazne jądro zajmuje prawie całą objętość planety. Preprint dzieła dostępny jest na stronie arXiv.org.

 

 

Egzoplanety o ultrakrótkich okresach orbitalnych (mniej niż jeden dzień) to jeden z najrzadszych odkrytych do tej pory typów planet: spośród ponad pięciu tysięcy potwierdzonych egzoplanet znanych jest tylko 130. Zwykle są to małe (do dwóch promieni Ziemi) i bardzo duże rozgrzane ciała, których istnienie nie jest silnie skorelowane z metalicznością gwiazd macierzystych. 

 

Występują częściej w układach wieloplanetarnych, a liczba egzoplanet o ultrakrótkim okresie może zależeć od typu widmowego gwiazdy. Takie egzoplanety mogą powstać w wyniku odparowania atmosfer sub-Neptuna lub w wyniku migracji orbitalnej planet skalistych.

 

Zespół astronomów pod kierownictwem Felipe Murgasa z Uniwersytetu La Laguna poinformował o odkryciu ultrakrótkiej egzoplanety Wolf 327b, krążącej wokół czerwonego karła w odległości 93 lat świetlnych od Słońca. Początkowo przejścia planet przez gwiazdę zostały zauważone przez kosmiczny teleskop TESS, po czym odkrycie zostało potwierdzone danymi obserwacyjnymi z obserwatoriów naziemnych.

 

Gwiazda macierzysta jest typu widmowego M2,5, ma masę 0,4 masy Słońca i ma 4,1 miliarda lat. Egzoplaneta o promieniu 1,24 promienia Ziemi i masie 2,53 masy Ziemi krąży wokół niej w okresie 0,573 dnia, co daje średnią gęstość objętościową bliską żelazu. Zatem Wolf 327b to superziemia z żelaznym jądrem, która może mieć masę do 93 procent całkowitej masy planety i promień do 78 procent promienia planety, co czyni ją podobną do egzoplanety K2-229b. 

 

Pozostała część masy znajduje się w płaszczu z niewielką ilością wody i substancji lotnych; egzoplaneta najprawdopodobniej nie ma atmosfery, mogła ją utracić w przeszłości. Temperaturę równowagi planety szacuje się na 996 kelwinów.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz