Astronomowie dokonali rewolucyjnego odkrycia wirującego dysku wokół gwiazdy o dużej masie w innej galaktyce
Image
Międzynarodowy zespół astronomów odkrył wirującą strukturę dysku wokół gwiazdy o dużej masie w Wielkim Obłoku Magellana, pobliskiej galaktyce karłowatej. To pierwszy raz, kiedy taką strukturę zaobserwowano poza naszą Drogą Mleczną, co dostarcza nowego wglądu w proces powstawania gwiazd w różnych środowiskach galaktycznych.
Gwiazda znajdująca się w żłobku gwiazdowym N180 jest otoczona młodym, masywnym dyskiem oddalonym o 163 000 lat świetlnych od Ziemi. To sprawia, że jest to najdalszy dysk wokół masywnej gwiazdy, jaki kiedykolwiek bezpośrednio wykryto. Obserwacje przeprowadzono za pomocą Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) w Chile przy udziale Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).
Okazało się, że ruchom gazu wokół młodego obiektu gwiazdowego w Wielkim Obłoku Magellana odpowiadają ruchy dysku akrecyjnego Keplera, który odpowiada za wzrost gwiazd poprzez przyciąganie materii. Kiedy materia jest przyciągana do rosnącej gwiazdy, tworzy wokół niej wirujący dysk. Bliżej środka dysk obraca się szybciej, wskazując na jego obecność.
Główna autorka badania, dr Anna McLeod z Uniwersytetu w Durham, wyraziła swoje podekscytowanie odkryciami: „Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem dowody na wirującą strukturę w danych ALMA, nie mogłem uwierzyć, że odkryliśmy pierwszy pozagalaktyczny dysk akrecyjny; był to to wyjątkowy moment. Wiemy, że dyski są niezbędne do powstawania gwiazd i planet w naszej galaktyce i po raz pierwszy widzimy na to bezpośredni dowód w innej galaktyce.”
Odkrycie to otwiera nowe możliwości badania powstawania gwiazd w różnych środowiskach galaktycznych i zrozumienia procesów zachodzących podczas tego procesu. Zwraca także uwagę na postęp w sprzęcie astronomicznym, który umożliwia naukowcom obserwację i analizę zjawisk na niewiarygodnych odległościach.
- Dodaj komentarz
- 129 odsłon